Historie

Sokol vznikl jako první česká tělovýchovná organizace na území Rakouska-Uherska a je organizací svého druhu nejstarší. U jeho založení stáli Dr. Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, kteří byli podporováni významnými osobnostmi českého veřejného života. První sokolská jednota, historický Sokol Pražský, vznikl 16.února 1862.

U nás, v naší vesnici, tomu nebylo jinak a dne 18.září 1921 došlo k založení odboru Sokola ve Valchově. V kronice se můžeme dočíst: "Toho dne konala zde na louce u mlýna boskovská tělocvičná jednota Sokol veřejné cvičení. Při něm starosta žďárenské jednoty pan Bohumil Polák, správce školy, ve svém proslovu propouští zdejší občany, členy tamní jednoty a tito po proslovu p. Beránka, starosty jednoty boskovské utvořili odbor boskovské jednoty Sokol ve Valchově, který při založení měl 27 členů. Předsedou odboru zvolen p. Jan Slovák, tehdejší řídící učitel ve Valchově". Členská základna se postupně rozrůstala a jednota se stala nejpočetnější organizací ve Valchově.

Činnost Sokola u nás probíhala v období trvání první republiky, kdy se konalo mnoho sportovních soutěží a akcí ve spolupráci s jednotami Boskovic a Žďárné. Činnost Sokola byla pak přerušena přípravami na II. světovou válku a okupaci ČSR německými vojsky. Po skončení II. světové války se vytváří sportovní nadšení, znovu se obnovuje činnost v organizaci TJ Sokol. V roce 1946 dochází k založení hokejového mužstva. Začali se organizovat plesy, kácení máje a taneční zábavy. Duší těchto akcí byl hlavně Vincenc Přibyl - dlouholetý předseda Sokola. Věnoval Sokolu všechen volný čas. V naší obci docházelo k prohlubování kultury nacvičováním a následně hraním divadelních her. Za pozornost stojí nacvičování skladeb - slet v Praze 1948, úprava fotbalového hřiště s výstavbou kabin a vyhlídkou pro diváky. V roce 1950 oddíl kopané zahajuje na novém hřišti v okresních soutěžích. Rovněž v tomto roce se ustanovuje oddíl stolního tenisu a rovněž zahajuje fotbalové družstvo dorostu. V 50. a 60. letech se konalo mnoho akcí, jako např. hnutí za získání odznaku PPOV (připraven k práci a obraně vlasti), sokolské dny, příprava na 1. celostátní spartakiádu 1955 v Praze, zúčastňování se Dukelských závodů. V roce 1957 první přírodní ledová plocha, v roce 1960-62 úprava kluziště s výstavbou kabin a obecní prádelny. Nemůžeme zapomenout na cvičení našich dorostenek a v roce 1970-71 úprava fotbalového hřiště. Velkou novodobou akcí byla výstavba sokolovny, která trvala asi 4 roky. Odpracovalo se 41 000 brigádnických hodin (valchovští občané a příznivci sportu), většinou zdarma. Slavnostní otevření se konalo v květnu 1976.

V roce 1989 dochází k přijetí nových stanov u Ministerstva vnitra. V roce 1996 dochází k rekonstrukci přípojky plynu-plynofikace sálu + připojení budovy na hloubkovou kanalizaci. V roce 2000-2001 byla provedena oprava střechy celého objektu. Za posledních dvacet let se provedlo mnoho generálních rekonstrukcí. V roce 2004 byla provedena rekonstrukce sokolovny - výměna oken v sále a vchodových dveří za plastové. Dále byla dokončena plynofikace celého objektu, přestavba kotelny a uhelny na miniposilovnu, oprava koupelen a WC včetně nových odpadů, výměna radiátorů v celé budově atd. V roce 2006 v rámci získané dotace byla provedena přístavba nad venkovní terasou a provedena generální oprava izolace suterénu a provedeno zateplení budovy z jižní a východní strany.

Bez pravidelné údržby by se sokolovna a její okolí neobešlo, proto jsou několikrát do roka organizovány brigády, na kterých nejen členové organizace průběžně budovu sokolovny a její okolí udržují a zvelebují.

Od založení organizace svou sportovní činnost vykonávalo několik sportovních oddílů. Jednalo se např. o oddíly velké a malé kopané. Fotbalistům velké kopané se dařilo a po podzimní části sezóny v roce 2006/2007 se umístili na 1. místě IV. třídy okresu Blansko. Fotbalisté malé kopané v roce 2006 skončili na 8. místě divize okresu Blansko. Dále fungovaly oddíly stolního tenisu, cvičení s dětmi, aerobic, zdravotní cvičení a jóga. Některé oddíly zdárně fungují i v současné době.

TJ Sokol organizuje nebo se spolupodílí na organizaci různých společenských nebo sportovních akcí, plesů, zábav, dětských karnevalů, cyklistických závodů, vánočních jarmarků, apod.

Na přelomu září a října 2006 se uskutečnily oslavy 85. výročí založení TJ Sokol Valchov. V rámci oslav se konal závěrečný závod horských kol o pohár Drahanské vrchoviny. Součástí těchto oslav byl závod Českého poháru v orientačním běhu - mistrovství ČR.

Od 23.září do 25.září roku 2011 probíhaly oslavy k 90. výročí založení. V pátek se uskutečnila slavnostní valná hromada TJ SOKOLA, v sobotu v rámci oslav proběhl závod PDV - Valchovský Drtič maraton 50. Dále pak slavnostní otevření víceúčelového hřiště a ve večerních hodinách proběhl taneční večer. V neděli proběhlo vystoupení dětí z MŠ Valchov, pak následovalo dětské odpoledne a na ukončení oslav se hrálo utkání ve fotbale Valchov - Lomnice.

16. a 17. července 2021 se uskutečnily oslavy k 100. výročí založení TJ Sokol Valchov.

V pátek 16.7.2021 proběhla slavnostní Valná hromada, kde byli oceněni zasloužilí členové a spolupracující spolky. V sobotu 17.7.2021 proběhlo zahájení cca v 15.00 hodin, kdy začala hrát Holóbkova Mozeka z Protivanova. Následovalo dětské odpoledne, kde se hrála pohádka s divadlem JOJO. Vyvrcholením oslav byla přítomnost známého českého imitátora, baviče, moderátora a herce Petra Jablonského. V podvečer hrála opět Holóbkova Mozeka k tanci a poslechu. Večer převzala štafetu hudební skupina TAMDEM, která hrála k tanci do pozdních hodin.

V současné době TJ SOKOL VALCHOV spadá pod hlavičku České unie sportu. Ke dni 31.12.2023 má organizace 122 členů, z toho 57 mužů, 40 žen a 25 děti a mládež.